top of page

Dary jesieni w akcji, czyli jak wykorzystać jesienne zdobycze

To chyba ulubiona pora roku dla tych nauczycieli, którzy kochają prace plastyczne i dekoracje. Tworzenie kącików i zabaw, w których rolę główną odgrywają dary jesieni o tej porze roku jest wyjątkowo proste. Ale jak w tym wszystkim nie utonąć?

dary jesieni, liść

Pamiętam swój pierwszy rok pracy jako nauczycielka przedszkola, kiedy zafascynowana możliwością włączenia dzieci i ich rodziców w zbieranie jesiennej obfitości, wywiesiłam ogłoszenie zachęcające do przynoszenia do przedszkola znalezionych skarbów natury. Z niecierpliwością oczekiwałam, czy coś przyniosą.

Pewnie doświadczeni nauczyciele uśmiechają się, słysząc tę historię – tak, tak, zostałam zalana falą kasztanów, żołędzi, dyni, cukinii, patisonów, wrzosów... I jak tu nie być zachwyconym tak zaangażowaną grupą? Mimo tej radości, ogarnęło mnie przerażenie, kiedy pomyślałam o tym, że przecież wszystko to trzeba będzie pomieścić w naszym przedszkolnym kąciku.

Ale dzisiaj nie dzielę się z Wami tą historią przypadkowo. Dla wszystkich, którzy stają w obliczu podobnych wyzwań, przygotowałam sposoby na kreatywne wykorzystanie darów jesienni.


Stwórzcie jesienny słoik rozmaitości

Poproście dzieci o przyniesienie słoików, następnie zadaniem przedszkolaków jest wybranie i ułożenie w nich jesiennych skarbów. Dajcie im wolną rękę w układaniu elementów – to doskonała okazja do rozwijania zdolności artystycznych i estetycznych. Starsze dzieci mogą ozdobić słoiki malując je farbami, młodsze mogą przyklejać gotowe elementy dekoracyjne (jeżeli jeszcze nie należysz do naszej grupy na fb „DobEdu – nauczyciele z pasją”, to koniecznie dołącz, niedługo pojawi się tam przykład jesiennego słoika).


Abstrakcyjne obrazy z wykorzystaniem kasztanów

Każdy z Was słyszał o kasztanowych ludzikach, ale czy ktoś z Was pomyślał, że przy pomocy kasztanów można tworzyć (co prawda nieco abstrakcyjne) obrazy? Potrzebujecie pudełka po butach, kasztany i farby. Do każdego pudełka wylewamy trochę farby oraz wrzucamy kasztan. Zadaniem dzieci jest tak manewrować pudełkiem, aby kasztan obijając się o nie malował jego powierzchnię. Pozwólcie dzieciom eksperymentować z różnymi kolorami farb. Następnie możecie wyciąć dno pudełka i wykorzystać je jako tło do innej pracy plastycznej lub gotowy abstrakcyjny obraz.


Ścieżki sensoryczne Zgromadzone jesienne materiały przyrodnicze to tak naprawdę gotowa ścieżka sensoryczna. Pogrupuj wraz z dziećmi materiały, ułóżcie je w pudełkach, bądź na rozłożonej w sali folii i spacerujcie!


Jesienne masażyki Zabawy w masażyki to nie tylko forma rozrywki, ale także ważne narzędzie wspierające rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. A gdyby tak do masażu wykorzystać zebrane dary takie jak żołędzie, kasztany, szyszki itp.? Aby jeszcze bardziej urozmaicić tę aktywność proponujemy masaż z wykorzystaniem wierszyka:


Kasztanek

Mój kasztanku okrąglutki jesteś twardy i malutki. Na zabawę przyszedł czas! Zobaczymy, czy mnie znasz. //dzieci trzymają kasztanek

Wiesz gdzie nóżki swoje mam? Masuj więc je raz i dwa. Najpierw jedną, potem drugą, by nie martwić się szarugą. //suną kasztanem po nogach

Teraz szukaj gdzie jest brzuszek i znajdź na nim mój pępuszek. //koliste ruchy na brzuchu, zatrzymanie przy pępku


Nogi, brzuszek już poznałeś, spójrz na rączki moje małe: na tej pierwszej kręć kółeczka, niech na drugiej jest kreseczka. //ruchy adekwatne do słów


Łokieć lewy, łokieć prawy... To już koniec tej zabawy! //dotykamy kasztanem kolejno łokci

Teraz w oczko zamień się, //kładziemy kasztan na oku zjedź po nosku jeśli chcesz. //suniemy kasztanem od nasady po czubek nosa


dary jesieni kasztany

Odszukaj i dotknij Zabawa "Odszukaj i Dotknij" to nie tylko świetna zabawa, ale także fantastyczna okazja do eksploracji różnych tekstur i rozwijania umiejętności opisywania doznań zmysłowych. Przygotuj różne pudełka lub pojemniki, zależnie od tego, co chcesz umieścić w środku. Każde pudełko może mieć inne zawartości, takie jak kasztany, liście, szyszki itp. W każdym z nich ukryj niewielkie przedmioty, zadaniem dzieci będzie ich odszukanie za pomocą dotyku.

Jesienna matematyka O tym, że matematyka nie musi, a nawet nie może być nudna, już wszyscy dobrze wiemy. Jak więc wykorzystać np. kasztany aby urozmaicić zajęcia matematyczne?


🍁Sortowanie

Poproś dzieci, aby posortowały kasztany według różnych kategorii, takich jak rozmiar, kolor lub kształt. To pomaga w rozwijaniu umiejętności klasyfikacji i porządkowania.

🍁Liczmany

Potraktujcie kasztany jako liczmany, dodawajcie, odejmujcie, sprawdzajcie kto ma więcej.

🍁Tworzenie wzorów

Poproś dzieci, aby tworzyły wzory za pomocą kasztanów. Mogą tworzyć własne wzory lub odwzorowywać te zaproponowane przez kolegów lub ciebie. Możecie w ten sposób utrwalać też figury geometryczne, cyfry, czy litery.

🍁Pomiary

Użyj kasztanów do pomiarów. Poproś dzieci, aby zmierzyły różne przedmioty w swoim otoczeniu za pomocą kasztanów jako jednostki miary. Następnie porównajcie długości różnych obiektów.

🍁Kierunki

Na podwórku narysujcie wielką drogę, po której będą poruszać się „kasztano-samochody”, zadaniem dzieci będzie poruszanie się zgodnie z Twoimi poleceniami (w prawo, lewo, w górę, w dół).

Jesienne zabawy muzyczno-ruchowe

Niezawodne o tej porze roku będą też propozycje od DobEdu, jak np. piosenka Pory roku: jesień ze szkolenia "Nauczanki DobEdu" oraz całe mnóstwo propozycji z naszego "Pomysłowego kuferka DobEdu: jesień/zima", w tym takie hity jak "Orzechowa samba", "Bal w lesie", czy "Kałuże". Jeśli jeszcze nie znasz tych zabaw, warto skorzystać z przebojowych szkoleń - być może znajdziesz je w swojej okolicy (sprawdź najbliższe wydarzenia)


🍁🐻🦔🐿️🍄🌰🥜🍂

Zachęcanie dzieci i ich rodziców do zbierania jesiennych darów to nie tylko świetny sposób na kreatywne projekty, ale także na budowanie wspólnoty i zaangażowanie rodziców w edukację swoich dzieci. Z odpowiednim planowaniem i organizacją można uczynić z tych działań prawdziwie satysfakcjonującą i twórczą przygodę.

Commentaires


bottom of page