top of page

Co w tym roku czeka babcię i dziadka?

Dzień Babci i Dziadka to dla dzieci, bardzo często, pierwsze wystąpienie przed dużą publicznością. Zwykle przygotowania zaczynały się zaraz po przerwie świątecznej, a nauczyciele szczegółowo obmyślali stroje, prezenty i scenariusz już dużo wcześniej... a dziś?

Wydaje się, że teraz przygotowanie tego wydarzenia jest jeszcze trudniejsze, niż w latach ubiegłych. Nauczyciele są świetnymi organizatorami, a ich doświadczenie sprawia, że z przedszkolnej sali potrafią wyczarować salę widowiskową (ale tylko my wiemy, ile to kosztuje czasu i energii...). Tym razem, zamiast głowić się, jak pomieścić wszystkich gości, jak ich przywitać, jaką gazetkę przygotować w holu i dekoracje na oknach, trzeba zastanowić się, jak dotrzeć z życzeniami do głównych zainteresowanych.

No właśnie, jak to zrobić? Zamień się w ... kamerzystę!

Jeżeli jesteś wychowawcą w grupie maluszków, możesz nauczyć dzieci wiersza z życzeniami. Pamiętaj, aby na końcu każde dziecko powiedziało swoje imię i pomachało do kamery. Dziadkowie będą wyczekiwać, aby zobaczyć swojego wnuka z bliska. Może zaśpiewacie także piosenkę?

(proste piosenki na tą okazję w pliku mp3 znajdziesz na płycie "Śpiewanki od święta", którą można otrzymać także ze szkoleniem "Pomysłowy kuferek ziomowy")

W grupie średniaków i starszaków możesz pobawić się w redaktora, który przepytuje dzieci. Wśród pytań niech się znajdą koniecznie:

  • Kim jest babcia/dziadek?

  • Co lubi robić babcia/dziadek?

  • Gdzie zaprosiłbyś babcię/dziadka?

  • Jak myślisz, czy babcia chodziła do przedszkola? itp.

Możesz pokusić się także o przygotowanie krótkiego przedstawienia, które będzie zawierało wszystkie elementy dotychczas organizowanych występów. (tu znajdziesz nasz scenariusz "Zimowa olimpiada z Babcią i Dziadkiem" z kompletem piosenek, propozycją dekoracji, strojów i prezentami dla babć i dziadków)


Jeżeli czasu na przygotowanie przestawienie nie zostało za dużo, możecie spróbować wyrecytować wspólnie wybrany wiersz. Niech każde dziecko "otrzyma" jeden wers. Aby forma była atrakcyjna, dzieciom można przygotować ozdobne opaski z serduszkami. Mogą stanąć w pociągu, każde dziecko które powie swój wers odchodzi i kolejna osoba mówi jego dalszy ciąg (unikniemy wtedy żmudnego czasu na docinanie filmu).


Ważnym punktem każdego przedstawienia są prezenty. Tym razem dzieci wręczą je w domach swoim Babciom i Dziadkom. Niech będą to prezenty wykonane przez przedszkolaki, to one mają największą wartość. Wiem, że często mamy wielką pokusę, aby prezent od naszych wychowanków był idealny. Ale czy babcia ucieszy się z kwiatka wyciętego przez Panią tak samo jak z tego, który wyciął (może trochę nierówno) jej kochany wnuczek?

(we wspomnianym "Pomysłowym kuferku zimowym" mamy podpowiedź wierszyka w wersji dla maluchów i straszych dzieci oraz laurek adekwatnych do treści wierszyka)Dziecko wykonując prezent, jeżeli wie, jaki jest jego cel, naprawdę postara się zrobić to najpiękniej jak potrafi. Naszym zadaniem jest wymyśleć, co to może być i dostosować to do możliwości dziecka. Ale to też nie zawsze jest proste. Jakie prace w tym roku wręczą Wasze przedszkolaki? Pochwalcie się w komentarzach pod postem lub wstawcie ich zdjęcia w naszej facebookowej grupie DobEdu - nauczyciele z pasją. Czekamy z niecierpliwością!

Comments


bottom of page